Chci živou Prahu 4

Přinášíme rozhovor s Lukášem Zichou, místostarostou pro kulturu, majetek a podporu podnikání o jeho plánech na rozvoj kulturního vyžití na Praze 4.

Nově máte rozšířenou kompetenci o kulturu. Co chystáte nového v této oblasti?

Chci živou Prahu 4. Ten, kdo kulturou žije, bude mít bohatý program, a ten, kdo ji nevyhledává, toho rušit nebude.

Můžete být konkrétnější?

Samozřejmě, do voleb jsem šel s jasnou vizí a jsem rád, že mi voliči dali důvěru program realizovat. Nyní ale k jasným projektům. Praha 4 bude mít nově reprezentační ples. Myslím, že pro fungující společnost je ples ideální prostředí, kde se formují vztahy a neformálním způsobem se s občany řeší běžné problémy v naší městské části. Myslím, že právě ples je prostor pro ukázky uměleckých či tanečních škol, pěveckých sborů, dobrovolných hasičů, sportovců, prezentaci místních podnikatelů formou osvědčené tomboly a mnoho jiných. Dokonce si myslím, že v obcích, kde nemají své plesy, bály či společenské večery, je prostě něco špatně… Další velkou kulturní akcí bude letní kino v areálu koupaliště Lhotka. Nepůjde o novinky z kinematografie, ale o pohodový letní večer s přáteli, prima filmem a třeba i pivkem za minimální vstupné - ideálně zdarma. Dále jsem se rozhodl obnovit dříve dobře fungující Svatováclavské velebení v parku Jezerka, což je celodenní akce pro celou rodinu na svátek svatého Václava s programem pro děti i dospělé.

V minulém roce jste zavedl tančírny s Prahou 4. Budete v tom pokračovat?

Zcela určitě ano, předně z toho důvodu, že tento projekt se povedl a naše tančírny jsou hojně navštěvovány.

Jaké další kulturní akce máte v nejbližší době v plánu?

Další kulturní akcí je "Zažít Prahu 4 jinak", která se stala již tradicí a milerád v ní budu pokračovat. Jedná se o velmi příjemné sousedské setkání, kde se sousedé spolu mohou seznámit.

Jaké máte plány v oblasti kultury pro náročné? Mířím tím hlavně k příznivcům vážné hudby.

Zcela určitě myslíme i na ně. Celé jaro i podzim  budeme pořádat koncerty vážné hudby na staré radnici za minimální vstupné a pozvánku na tuto akci si dovoluji přiložit k tomuto rozhovoru.

Přibližně před dvěma lety jste sehnal nového nájemce Městské knihovny do objektu bývalé banky v Nuselské ulici. Kdy se můžeme těšit na otevření?

Když jsem nastoupil do své funkce, tak bylo obsazení tohoto objektu kvalitním nájemcem mou prioritou. Stále si pamatuji krásnou schůzku s ředitelem městských knihoven RNDr. Tomášem Řehákem na Mariánském náměstí v sídle této organizace. Jsem rád, že ho má nabídka zaujala, a nakonec jsem to prosadil v radě na městské části. Centrální knihovna v Praze 4 by měla být otevřena v roce 2020-2021. Městská část se zavázala k opravě oken a fasády a ostatní investice kolem 40 miliónů korun půjdou z rozpočtu hlavního města Prahy.