Stanislav Polčák
europoslanec a lídr STAN
do nadcházejících evropských voleb

Stanislav Polčák,
europoslanec a lídr STAN
do nadcházejících evropských voleb

Pro evropské volby jsme sestavili s dvaceti subjekty společnou kandidátku s názvem: „STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09“. Starostovské hnutí splnilo svůj loňský příslib, že do evropských voleb se pokusíme sestavit širokou proevropskou kandidátku nejen s našimi dosavadními regionálními partnery, ale oslovíme i další subjekty, s nimiž se dokážeme shodnout na programu a směřování naší země v Evropě. Na dvacet politických subjektů podpořilo společnou evropskou kandidátku, prakticky všichni současní regionální partneři hnutí STAN, ale přibyli i významní noví regionální spojenci (Jihočeši 12, Hradecký demokratický klub). Mrzí nás pouze porušení principů dlouhodobé spolupráce ze strany SNK ED, s nimiž jsme měli uzavřenu příslušnou smlouvu a která podpořila jinou formaci. Dokázali jsme se však také dohodnout se Stranou zelených, která naši evropskou kandidátku podporuje, přestože není koaliční stranou a není ani zastoupena v názvu kandidátky, a odsouhlasili jsme si s jejími zástupci celý volební program, což pokládáme za velmi důležité. Našim partnerům jsme poskytli celkem 11 našich míst na kandidátce a tento velkorysý postup hnutí STAN vnímáme jako vklad do dalších voleb, které nás čekají – krajské
a senátní volby 2020.
Evropské volby budou letos nepochybně důležitější než jakékoli předchozí evropské volby. Jsem opravdu velmi rád, že si všichni naši partneři uvědomili, že téma evropských voleb je širší a jde v nich skutečně o víc než o vlastní ego. Unijní spolupráce se ukazuje jako velmi křehký mechanismus partnerství mezi evropskými státy, založený na primární důvěře a sdílení určitých hodnot. Pokud se toto důvěryhodné spojenectví naruší, důvěra mezi partnery se obnovuje vždy těžce. I tím se liší evropské volby od těch národních. Když na národní úrovni voliči udělají v jedněch volbách jakýsi experiment, jen těžko se společnost a celý stát příslovečně vymkne z kloubů, v dalších volbách lze výsledek napravit a také existují další složky veřejné moci (Ústavní soud), které mají poskytnout ochranu demokratickému právnímu státu. Ovšem na evropské úrovni může dojít k zásadnímu zadrhnutí evropského projektu, jenž je ovšem klíčový pro menší zemi ve středu Evropy, jako je Česká republika.

Přestože unijní struktury udělaly některé nešťastné kroky v tomto období, a Starostové proto předložili vizi vnitřních reforem EU, je ve středobodu našich národních zájmů uchovat Unii právě pro zajištění mírové budoucnosti a hospodářské prosperity. I o tom budou nadcházející evropské volby a naše široká proevropská formace předloží voličům zcela jasný vzkaz – STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 vidí budoucnost naší země v Evropské unii.