Vnitrobloky

Vnitrobloky jsou lákavou, ale zatím spíše opomíjenou příležitostí města a městských částí, jakou je Praha 4. Uvnitř města stále roste tlak na využití prostoru. Zároveň lidé hledají ke svému bydlení doplněk zahrady nebo dvorku, kde mohou být spolu a přitom sami sebou. Dvůr je přesně takovým místem, kde lidé mohou tvořit sousedství. Jinak se bydlí v domě, kde se míjíte, nebo tam, kde znáte život a názory lidí kolem vás. Tam jste skutečně doma.

Vnitrobloky v realizaci

Na úrovni sousedské, intimní tedy mohou vnitrobloky reálně zlepšit sousedské vztahy, dodat náplň všedního dne (typickými uživateli vnitrobloků jsou rodiče s dětmi nebo senioři), zpříjemnit bydlení ale také jej zhodnotit. Tyto prostory jsou součástí domů a je přirozeně zodpovědné o ně pečovat, tak jako např. o střechu. Jaká jsou další pozitiva? V blokové zástavbě je v teplých dnech rostlý vnitroblok klimatickou oázou, většinu dne zastíněnou. Zelené dvory skvěle zadržují vodu a dobře se s ní v tomto mikroprostoru hospodaří. Mluvíme o jednoduchých opatřeních, jako je odstranění části betonu a nahrazení zeminou, vyvedení okapové roury do sudu nebo obnova studní. Můžeme zmínit snižování hluku a prašnosti nebo využití pro městské zahradničení, kompostování, pěstování jedlých plodin.

Zanedbaný nebo neživý vnitroblok má dnes spousta lidí a najde se mezi nimi i řada hrdinů, kteří s tím chtějí a začínají něco dělat. Pokud mezi ně patříte, může být pro vás užitečné dozvědět se, jak na to. Jako sdílený prostor je třeba vnitrobloky obnovovat v součinnosti se sousedy, uživateli, majiteli a správci pozemku. Na část obnovy lze dokonce získat prostředky veřejné. Inspirovat se a obrátit se můžete třeba na spolek Bieno na adrese www.vnitrobloky.cz, který se tímto tématem zabývá. Pracuje v terénu na obnově konkrétních vnitrobloků, zapojuje obyvatele, pořádá přehlídky a vzdělávací akce, které mohou inspirovat a pomáhat.

Kde je najdete? Podívejte se do mapy: https://mapy.cz/s/3pyxd

Více o vnitroblocích napsal 2.3.2019 i Pražský deník

Celou aktivitu ohledně vnitrobloků s námi ogranizuje Bieno vnitrobloky.cz

Vnitroblok Halasova - U Strže - Matěchova - Na Strži

Spolek Sousedé nad strží, který vede náš člen, Karel Dvořák, spolupracuje s ÚMČ, především s naším radním Ondřejem Růžičkou, a organizací BIENO, na pilotním projektu týkající se rekultivace poloveřejného vnitrobloku mezi ulicemi Matěchova, Halasova, U Strže a Na Strži. Před Vánoci proběhlo setkání, na kterém místní obyvatelé napřed pojmenovali přednosti a zápory současného stavu vnitrobloku a následně uvedli, jak by měl dle jejich názoru vnitroblok v budoucnu vypadat. Jako zásadní výhodu současného stavu uváděli sousedé polosoukromý charakter a klid ve vnitrobloku. Hlavním záporem bylo zneužívání vnitrobloku pro parkování a nežádoucí pohyb aut, který znemožňuje nechat děti, aby si ve venku hráli tak, jak to bývalo dříve obvyklé.

Více informací o vnitrobloku

Vnitrobloky v přípravě

Vnitroblok Jankovská - U nových domů - Neveklovská

Vnitroblok je veřejně přístupný; Vnitroblok by mohol byt zaujimavy pre dalsi rozvoj, nakolko sa v tejto oblasti planuje velka rekonstrukcia - Taborska/Prazskeho Povstani a bolo by to prinosne pre celu lokalitu nakolko je vnitroblok dostupny aj sirsej verejnosti. Momentalne je to zanedbany priestor, ktory sluzi prinajmensom pochybnym skupinam, ktore neprispievaju celkovemu rozvoju lokality. 

Vnitroblok Dačického - Děkanská vinice 13

Vnitroblok je veřejně přístupný; pavlačový dům s dalšími dvěma tvoří jakýsi sevřený trojúhelník, v jehož středu je poměrně rozlehlý dvorek.
Ten patří MČ Praha 4 a je volně přístupný.
Nápady mám, jen zatím nevím, kudy "do toho" ;)

Vnitroblok Nad Studánkou - Na Veselí - Na Jezerce - Na Úspěchu

Chtěli bychom propojit tři zahrady pro děti a seniory. Poteciál a aktivní dobrovolníci jsou k dispozici. Pravidelně pořádáme uklid a zapojujeme se do akce Uklidte Česko.

Vnitroblok Podolská - Vodárenská - Podolské nábřeží

Vnitroblok veřejně přístupný; je zde Dům s pečovatelskou službou - mohli by lépe využívat; mají truhlíky od Kokozy; chce obnovit malé dětské hřiště; mají amatérský plánek zahrady.

Vnitroblok Viktorinova - Na Pankráci

Dvůr již částečně funguje jako menší komunitní zahrada a hojně jí využívá například místní skautské združení. K větším úpravám ale bohužel chybí potřebné finance.

Vnitroblok Táborská 1691

Přes celý vnitroblok se táhne stará, vysoká zeď, která rezonuje při každém projetí tramvají a ozvěna se vrací do bytů. Myšlenka na úpravu zdiva, osazení pnoucími rostlinami. O víkendu většinou parkoviště zeje prázdnotou. Ve vnitrobloku jsou různá nevyužitá  zákoutí, které by se dala vyplnit zelení apod.